18 stycznia 2012

Fimir - zapomniana rasa powraca?

08:00 Posted by Grzegorz A. Nowak , 3 comments
Graeme Davis, jeden z autorów oryginalnego Warhammera Fantasy Roleplay, przypomniał na swoim blogu o ikonicznej rasie świata stworzonego przez Games Workshop. Fimiry nie miały tyle szczęścia co skaveny i przepadły wraz z kolejnymi edycjami bitewniaka i RPG-a. Być może jednak jest drobna nadzieja na ich powrót.

Greame przypomina o tym gdzie można znaleźć informacje o demonicznej rasie z Warhammera. Krótkie podsumowanie znajdziecie nawet na Wikipedii, jednak generalnie od czasów pierwszej edycji RPG-a i kilku wcześniejszych bitewniaka, o fimirach jest raczej cicho. Są jednak małe promyki nadziei.

W 2006 roku pojawił się numer fanzinu Warpstone poświęcony właśnie tej rasie. W podręczniku do ósmej edycji WFB fimiry zostały wspomniane, ale nie były dostępne jako grywalna rasa. Z kolei w dodatku Storm of Magic wydanym w czerwcu 2011 roku, pojawił się czarnoksiężnik Balefiend. Teraz także na Forge World można kupić figurki fimirów.

Więc kto wie, być może jest coś na rzeczy?

3 komentarze:

 1. "Więc kto wie, być może jest coś na rzeczy?"

  Tzn?

  Fimiry są świetnym przeciwnikiem, wykorzystywałem je bardzo często - prawie zawsze z pozytywnym skutkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ale w świadomości wielu graczy są poza obecnie lansowaną wizją świata Warhammera. Gdyby pojawiły się np. jako grywalne jednostki w WFB w jeszcze większym stopniu niż jeden bohater, mogłoby się to zmienić. Poza tym o ile mi się wydaje w drugiej i trzeciej edycji WFRP nie ma o nich ani słowa.

   Usuń
  2. Racja, fimiry podobnie jak wiele wspaniałości Starego Świata nie zgadza się z obecnie serwowaną linią. Dlatego zachęcam do powrotu do korzeni, czyli pierwszej edycji. Pierwszej edycji, w której bitewniak był źródłem dodatkowych informacji a nie nadrzędnym wyznacznikiem.

   Usuń