17 czerwca 2013

Cube Slam, czyli co jeszcze potrafi twoja przeglądarka

20:00 Posted by Grzegorz Nowak 3 comments

Poniedziałek - wspomnienia weekendu wciąż żywe. Jeśli akurat szukacie szybkiego zabijacza czasu na wieczór, ostatnio pojawił się nowy Chrome Experiment o chwytliwej nazwie Cube Slam. Ciekawa zabawka, ale też krótka prezentacja tego jakie są możliwości współczesnych przeglądarek.


Cube Slam to nic innego jak wariacja na temat nieśmiertelnego Ponga. Dwie paletki, kwadratowa piłka i pojedynek pomiędzy dwoma graczami - wszyscy wiemy o co chodzi. Czym różni się ta wersja od innych? Możemy zagrać w czasie rzeczywistym z dowolnym znajomym przez neta - wystarczy podesłać linka, żeby się połączyć i stoczyć pojedynek. Do tego gra podzielona jest na kolejne, coraz trudniejsze poziomy, które obfitują w najróżniejsze power-upy i inne atrakcje.

Ale nie o samo granie w starym stylu chodzi. Obecnie, żeby zagrać w jakąś grę przez przeglądarkę przeważnie potrzebujecie jakiejś zewnętrznej wtyczki - Flasha, Javy lub innego środowiska, który pozwoli na jej uruchomienie. Cube Slam stworzono z wykorzystaniem technologi, pozwalających na pominięcie tych kłopotliwych wtyczek. Odpalacie stronkę i wszystko działa bez problemu. Więcej na temat kulis działania gry znajdziecie w zakładce Technologia  - zjedźcie na sam dól, tam czeka niespodzianka.

Dlaczego właściwie o tym piszę? Bo Google po raz kolejny pokazuje gdzie znajduje się przyszłość współczesnej sieci. Tym zabawnym projektem pokazuje, że może istnieć sieć bez uciążliwych (te ciągłe aktualizacje) i często dziurawych wtyczek, które właściwie są już świadectwem minionej epoki. Co więcej, sympatyczna gra jest wolnym oprogramowaniem - każdy może zaglądnąć do jej kodu, zbudować coś własnego na jej bazie.

Google dostaje ode mnie +1.

3 komentarze:

  1. Moloch kupił cię darmową grą...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie podkreśliłeś tego, co moim zdaniem najciekawsze: komunikacja w tej technologii odbywa się bezpośrednio między przeglądarkami - bez pośrednictwa serwera.

    OdpowiedzUsuń