28 maja 2010

Coś się dzieje w Krakowie!

Był czas, że mój rodzinny Kraków zajmował zaszczytne miejsce na mapie ciekawych miejsc związanych z fantastyką i grami fabularnymi. Odbywał się tu jeden z największych konwentów i kilka mniejszych, które gromadziły sporą liczbę fanów z całego kraju. Przyznam, że załapałem się jedynie na końcówkę tego złotego okresu - ostatnie Krakony i resztkę innych konwentów. Być może dlatego już w czasach "posuchy" interesowałem się różnymi formami integracji miłośników fantastyki. Do niedawna w Krakowie działało prawie niezależnie kilka mniejszych i większych grup, które starały się jakoś działać zbierając ludzi do uczestnictwa w LARPach, wspólnych sesjach, czy grania w gry planszowe. Wśród nich znajdowała się Krakowska Grupa Larpowa, Klub Avatar, LARP Nethershell oraz Victorian Underground.

Z początkiem marca tego roku wspominanie grupy postanowiły połączyć swoje działania pod wspólnym szyldem, który możecie zobaczyć tutaj (link prowadzi do forum internetowego):


Krakowska Sieć Fantastyki (KSF) ma na celu integrację środowiska fanów fantastyki w Krakowie i ułatwienie wymiany informacji na temat wszelkich inicjatyw krakowskich. Pomysł na stworzenie KSFu pojawił się z prostej przyczyny - okazało się, że ponad połowa osób należących do Krakowskiej Grupy Larpowej i Klubu Avatar, to ci sami ludzie. Nie było sensu administrować i utrzymywać dwóch forów, na których i tak trzeba było przeklejać te same informacje. Stąd stworzenie jednego forum miało być początkiem usprawnienia działania tych dwóch krakowskich grup. Powstanie Krakowskiej Sieci Fantastyki nie oznacza zniknięcia pozostałych inicjatyw. KGL czy Avatar nadal działają autonomicznie ale pod jednym szyldem.

Jak już wspominałem obecnie na KSF składają się cztery krakowskie inicjatywy. Poniżej ich krótkie przedstawienie.

Krakowska Grupa Larpowa

KGL (zwana przez jego członków również "Larpownią") działa już prawie trzy lata i przez ten czas zorganizowała w Krakowie kilkadziesiąt różnych LARPów i gier terenowych. Pozostając przez cały czas pod czujnym okiem Samalaia - pomysłodawcy całej inicjatywy - prężnie się rozwija i praktycznie co miesiąc dostarcza kolejnej pożywki dla spragnionych larpowych doznań. Nie skłamię jeśli powiem, że przez KGL przewinęło się ponad sto różnych osób, a każdy LARP zbiera ok. dwudziestu uczestników. KGL jest otwarta dla wszystkich chętnych - wystarczy zapisać się na forum w temacie zapowiadanego LARPa. Czasem od uczestników pobierane są niewielkie składki (rzędu 5zł) przeznaczane na rekwizyty, wynajem sali itp.

Tutaj możecie obejrzeć galerię zdjęć Krakowskiej Grupy Larpowej.

Na moim blogu możecie też znaleźć kilka relacji z larpów organizowanych przez KGL.

Klub miłośników fantastyki i gier "Avatar"

Klub Avatar sięga swoją historią dalej niż pewien film SF o podobnym tytule, gdyż działalność klubu w obecnej formie datujemy od stycznia 2009. Obecnie jest chyba jedynym miejscem w Krakowie, w którym odbywają się regularne spotkania liczące nawet dwadzieścia-kilka osób. Sesje RPG, gry planszowe, karciane, bitewne prelekcje i prezentacje (ostatnio Ertai przedstawiał system Scion, a Lucek prowadził warsztaty mechaniki Wolsunga) to tylko niektóre z propozycji klubu.

Siedziba Avatara znajduje się w osiedlowym Klubie Jędruś na os. Centrum A 6a w Krakowie. Spotkania odbywają się zazwyczaj co tydzień w sobotę od 13:00-21:00, jednak należy zawsze sprawdzać zapowiedzi na forum KSF. Z uwagi na działalność naszego gospodarza i inne wydarzenia czasem spotkania są odwoływane, lub przekładane na niedziele. Dlatego lepiej sprawdzić zapowiedź niż przyjechać na marne. Jeśli chcesz spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach pograć w planszówki, lub RPG wpadnij śmiało - nie zawiedziesz się!

Poniżej mała galeria zdjęć z ostatniego spotkania.

Pierwsi klubowicze zasiadają do gry.

Klubowa kuchnia - w sam raz na chwilkę wytchnienia od chodzenia po podziemiach i zabijania smoków.

Kilka przykładowych gier z klubowej szafy

Przygotowania do sesji Wolsunga

Luckowe warsztaty mechaniczne - zasłuchani uczestnicy dowiadują się co to konfrontacja

Sesja w toku!

LARP Nethershell


Pod tą nazwą kryje się LARP terenowy organizowany od 2002 roku. Gra umiejscowiona jest w świecie Warhammera, a od początku jej istnienia zorganizowanych zostało 5 dużych i kilka mniejszych imprez, z czego największa zebrała ponad 100 uczestników. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 27-29 sierpnia 2010, w miejscowości Kalina Lisiniec, Gmina Miechów (k. Krakowa).

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Nethershella.

Warto zaznaczyć, że hosting forum Krakowskiej Sieci Fantastyki możliwy jest dzięki uprzejmości organizatorów tego LARPa.

Victorian Underground


VU to inicjatywa, której założycielkami są Carrie i Arcmage, dlatego pozwolę sobie oddać im na chwilę głos:
LARPy, prelekcje, biżuteria... zajmujemy się tymi i wieloma innymi rzeczami. Z zamiłowania odtwarzamy epokę wiktoriańską, przybliżając innym jej realia. Wyżywamy się artystycznie na bogom ducha winnych kawałkach metalu i minerałów. Sprawdzamy puls rynku książek z półki ze "spekulatywną fikcją". Gramy w Maga: Wstąpienie. Prowadzimy LARPy w Unhallowed Metropolis.
Słowem gratka dla wszystkich miłośników klimatów okołosteampunkowych. Oglądnijcie również galerię zdjęć z minionych LARPów Victorian Undergoround.Słowem dzieje się naprawdę sporo! Cztery inicjatywy złączone pod jednym szyldem sprawiają, że jest w czym przebierać i mam nadzieję, że to dopiero początek. Może era konwentów w Krakowie przeminęła ale środowisko fanów dalej jest i nie zamierza siedzieć cicho. Aż sam jestem ciekaw co z tego wyniknie.

PS: W ramach promocji KSFu mój blog zyskuje nieco poprawione logo :)
EDIT: KSF ma także swoją stronę na Facebooku - klikajcie w ten link.

1 komentarz: