17 marca 2010

Monastyrowe nowinki ostatnich tygodni #2

14:45 Posted by Grzegorz A. Nowak , , , 4 comments
Równo dwa miesiące temu zebrałem kilka newsów dotyczących Monastyru. Przez ten czas do tego, wydawałoby się niszowego, systemu wyszło trochę materiałów i zapowiedzi, zarówno fanowskich jak i oficjalnych. Warto je zebrać w jednym miejscu, dla zainteresowanych.
Newsy

 • Odbył się czat z Portalem, na którym padło sporo nowych deklaracji odnośnie Monastyru. Podsumowanie czatu znajdziecie na moim blogu, a zapis najważniejszych fragmentów na forum Portala.
 • W styczniowym GP, Trzewik ujawnił co będzie się znajdować w Księdze Wojskowego, nadchodzącym dodatku do Monastyru. Gotowe są już rozdziały o prowadzeniu bitew i potyczek (dla oficera) oraz zasady pojedynków zwiadowców (podchody, mylenie śladów, zastawianie pułapek - dla zwiadowcy). Będzie to pierwszy z dodatków, napisanych przez fanów. [Wiem że news jest stary, ale warto go podkreślić, bo mógł umknąć, tym którzy nie przeszukują na bieżąco wszystkich wypowiedzi chłopaków z Portala.]
 • Można już składać zamówienia na drukowaną wersję najnowszej, oficjalnej przygody do Monastyru - Przeciw Pierwszemu Przykazaniu. Szczegóły zamawiania znajdują się na stronie Wydawnictwa Portal. Przeciw Pierwszemu Przykazaniu, piąta z serii przygód do Monastyru, tym razem osadzona w Karze, ukazał się jako darmowy PDF w ramach świątecznych prezentów Portala (do pobrania tutaj)
 • Na Esensji ukazała się krótka recenzja Przeciw Pierwszemu Przykazaniu - uwaga na spoilery!

Gwiezdny Pirat 28

 • podsumowanie Monastyru De Profundis - crossoveru obu systemów, w którym może brać udział każdy. W krótkim artykule Trzewik podsumowuje dotychczasowe wydarzenia, które mają formę podobną do niegdyś publikowanej w GP storylinii, z tą różnicą, że obecnie tworzą ją sami gracze!
 • artykuł Kamila Strzeleckiego Regiment agaryjskiej piechoty, wyczerpująco opisujący tytułową formację. W tekście dokładny opis struktury, uzbrojenia, zwyczajów i życia przeciętnego żołnierza. Dla graczy-wojskowych jak znalazł.
Gwiezdny Pirat 29

 • Karty Akcji Szermierczych - czyli jak poradzić sobie z Prawdziwym Starciem. Mały gadżet, dla ułatwienia korzystania z zasad pojedynków. Karty oczywiście gotowe do wydruku i natychmiastowego użytku.
 • Ostatnia podróż - pomysł na przygodę autorstwa Ignacego Trzewiczka i Przemysława Piwowarczyka.
 • W nowym Piracie uwagę zwracają też świetne rysunki Mateusza "Nighta" Bielskiego do Monastyru. Więcej jego prac znajdziecie w galerii na deviantart.
Oba numery, podobnie jak archiwalne, są do pobrania na stronie Wydawnictwa Portal.

Blogosfera

 • Darken opisuje swoje wrażenia z sesji Monastyru granej u Trzewika w MDKu w Gliwicach. Relacja znajdziecie na jego blogu.
 • Znów Darken, tym razem w krótkim artykule wspomina o sposobie "trzymania graczy razem" posługując się m.in. przykładami z Monastyru. Link do felietonu.
 • W ramach pierwszej edycji Puszki Pandory wrzuciłem na bloga pomysł na przygodę związany z pewną gospodą w Kindle. PDF znajdziecie oczywiście na moim blogu.
I to tyle na dzisiaj. Jak tak patrzę, na tą listę to wydaje mi się, że mało który system w Polsce może się poszczycić comiesięczną dawką oficjalnych tekstów. Całkiem nieźle jak na RPGa "słabego z punktu widzenia marketingowego".

Mam nadzieję, że nie zapomniałem o niczym i nikogo nie pominąłem - jakby co piszcie w komentarzach.

4 komentarze:

 1. Fajne opracowanie, więcej takich.

  I dziękuje za linki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nareszcie coś do Mona, muszę to podesłać mojemu MG :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne podsumowanie, bardzo dobry pomysł. Mam nadzieje, że nie jest to jednorazowy wybryk.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak widać to już druga odsłona "nowinek" i najpewniej będą kolejne (w tej czy innej formie). Do Monastyru nie ukazują się codziennie nowości, ale myślę, że raz w miesiącu uzbiera się na notkę :)

  I dzięki za ciepłe przyjęcie.

  OdpowiedzUsuń