28 marca 2013

Co z tym Fatem?

08:30 Posted by Grzegorz Nowak , 9 comments
Ostatnio wokół Fate'a sporo się dzieje - przede wszystkim ogromnym sukcesem zakończyła się zbiórka na Kickstarterze. Wydawnictwo potrzebowało 3 tys. dolarów na wydanie nowego podręcznika, do kieszeni wpadło natomiast ponad 400 tys. dolców (ponad 10 tys. fanów przyczyniło się do tego sukcesu - w tym również ja). Tymczasem na polskim poletku fanów Fate'a również zmiany - piszę, gdybyście przypadkiem o nich nie słyszeli.

Enc powiadomił, że kończy się hosting na którym obecnie stoi polska strona o Fate i nie będzie go przedłużał. Dlatego zniknie zarówno witryna jak i forum na faterpg.net. Teksty i pliki ze stronki zostały już przeniesione na darmowego wordpressa więc nie ma obawy, że coś zaginie w sieci. Forum jednak zostanie zamknięte - żalu nie ma, bo i tak przez większość czasu świeciło pustkami.

Zastanawiam się jednak, czy nie otworzyć grupy na Facebooku, lub społeczności na G+. Znacznie łatwiej byłoby utrzymywać niewielką społeczność na którymś z portali społecznościowych, bo i tak ludzie często tam zaglądają. Sam rzadko wchodziłem na forum faterpg.net, bo zwyczajnie zapominałem o jeszcze jednym miejscu w sieci, które trzeba specjalnie sprawdzić.

Co sądzicie o tym pomyśle? Czy przeniesienie dyskusji o mechanice Fate na któryś z portali społecznościowych to dobry pomysł? Macie jakieś sugestie?

9 komentarzy:

 1. W przypadku Feacebooka na mnie nie licz. G+ w sumie czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że zdania będą podzielone. Mnie społeczności G+ jakoś bardziej podchodzą niż grupy o podobnych temtaach na FB, ale wciąż mało kto korzysta z googlowej społecznościówki.

   Usuń
 2. paralaktyczny28 marca 2013 12:54

  Dla mnie lepszym rozwiązaniem jest community na G+. Tylko czy tak właściwie jest sens? Czy rzeczywiście istnieje taka społeczność oraz czy ma potrzebę dyskutowania o fate na wspólnym forum? Szczerze, spodziewam się że byłoby to kolejne martwe miejsce. Być może ludziom łatwiej by było o nim pamiętać, ale wątpię, by przełożyło się to szczególnie na ich aktywność. Gdy patrzę po polskich communities związanych z RPG, to jedynie w borejkowej widzę aktywność. Może na FB wygląda to inaczej, do mnie jednak dochodzą jedynie wieści, iż tam dzieci piszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. @paralaktyczny
  "Może na FB wygląda to inaczej, do mnie jednak dochodzą jedynie wieści, iż tam dzieci piszą."
  To złe Cię wieści dochodzą.

  Forum FATE było puste i praktycznie martwe - nikt tam nie wchodził, nie komentował. Patrząc na grupy facebookowe, lepiej to wygląda. Na googlu konto mam, ale raczej tam nie zaglądam.

  Którejkolwiek wersji nie wybierzesz, więcej osób będzie na nią narzekać niż z niej skorzysta. Możesz poeksperymentować i założyć jednocześnie grupę na Fejsie i na G+. Po miesiącu skasujesz ten interface, który ma mniej użytkowników. Możesz też olać sprawę i postawić społeczność tylko na platformie, która Ci odpowiada. K10 zainteresowanych i tak z niej skorzysta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. paralaktyczny29 marca 2013 15:01

   Złe, złe. Ważne że dokładne ;)

   Usuń
  2. Prawdę mówiąc, myślałem o założeniu dwóch grup i sprawdzeniu która lepiej się sprawdza. Może to będzie najlepsze wyjście. Zobaczymy.

   Usuń
 4. G+ ma tą zaletę, że jest bezproblemowo dostępne do czytania przez osoby nie posiadające konta google. A jeśli mają się tam toczyć ciekawe dyskusje, to lepiej by było gdyby były publicznie dostępne.

  Z resztą, oficjalna społeczność Fate też przeniosła się w dużej części z grup yahoo na G+ i nikt specjalnie nie narzeka.

  OdpowiedzUsuń