25 stycznia 2013

Jakiej wikipedii nam brakuje?

12:00 Posted by Grzegorz Nowak , 2 comments
Dziś znów wpis nieco nerdwoski, ale z drugiej strony trudno powiedzieć, że świat Warhammera zarezerwowany jest tylko dla pryszczatych miłośników figurek i wielościennych kości  Już dawno przecież zmagania Imperium z hordami Chaosu (zarówno w wersji klasycznej jak i pięciocyfrowej) przeniknęły do mainstreamu - wystarczy wspomnieć popularne gry komputerowe na licencji Games Workshop. Dlatego tym bardziej dziwi mnie, że wciąż nie ma porządnej wiki poświęconej tylko Warhammerowi.

Ten wpis jest pokłosiem dyskusji na Google+ i pod wpisem na blogu Borejki. Generalnie pojawiły się nieśmiałe głosy, żeby zrobić taką wiki gromadzącą wszelkie informacje o Warhammerze. Być może to porywanie się z motyką na słońce, ale wychodzę z założenia, że lepiej realizować pomysły niż zastanawiać się czy w ogóle warto się za nie zabierać.

Zaraz pewnie rozlegną się krzyki - przecież mamy Lexicanum! Rzeczywiście to spora wiki i to jeszcze dostępna w ludzkim języku jakim jest angielski, niemniej to wciąż bardzo skromny zbiór na to jak bogaty jest świat Warhammera (naprawdę, o stolicy Kisleva można napisać tylko tyle?). Ilość materiałów źródłowych, książek, komiksów i gier wideo jest tak ogromna, że można stworzyć naprawdę wielkie kompendium  Naprawdę jestem zdziwiony, że tak znany świat jak Warhammer nie został jeszcze odpowiednio skatalogowany i opisany.

Marzę o wiki pełnej warhammerowego stuffu. Wpisujecie w wyszukiwarce "Nuln" i pojawia wam się obszerny opis miasta, z mapami dzielnic, mieszkańcami i najważniejszymi wydarzeniami. Wszystko poparte linkami do oficjalnych materiałów i z opisami różnic pomiędzy edycjami. Przeglądacie listę sławnych postaci z Warhammera, które w mieście się pojawiły, a w artykule znajdują się linki do wyczerpujących wpisów o poszczególnych lokacjach w mieście. W czasie czytania rodzi wam się tysiąc pomysłów na przygody i do tego wiecie gdzie szukać materiałów źródłowych.

Teraz myślę o tym jak te marzenia zrealizować.

2 komentarze:

 1. Moim zdaniem zamiast tworzyć coś nowego od zera, lepiej przyłożyć się do rozwijania istniejącego Lexicanum. Plusem tego projektu jest fakt, że ma swoją społeczność, która już coś robi.

  Teraz potrzeba tylko czasu i chęci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiałem się nawet nad tym, czy nie lepiej byłoby po prostu zacząć tworzyć polska wersję Lexicanum. Na forum znalazłem propozycję stworzenia wersji hiszpańskiej i wynikało z niej, że osoby administrujące najprawdopodobniej nie będą mieć czasu na poświęcanie uwagi kolejnym wersjom. Może jednak warto coś ponegocjować i zobaczyć czy polska wersja byłaby możliwa.

   Bo zakładam, że mówimy o polskiej wersji WH wiki. Po angielsku każdy może dołożyć cegiełkę do Lexicanum, ale chyba nie czuję się aż tak silny w języku królów, żeby być aktywnym działaczem. Ale wolna droga - to też fajna inicjatywa.

   Usuń