17 sierpnia 2012

Roll20 - ambitny projekt RPG-owy rozwija się

08:00 Posted by Grzegorz Nowak 5 comments

Zdarza się Wam grywać w RPG po sieci? Jeśli na słowo "online" oraz Skype'a nie reagujecie alergicznie, a sesja to dla Was nie tylko posiadówa przy stole z zapalonymi świeczkami, z pewnością słyszeliście już o Roll20. To świetne rozwiązanie dla osób szukających prostej platformy do grania po sieci. Co zmieniło się od startu otwartych beta testów?

Na razie wszystko idzie małymi kroczkami ale najważniejsze, że projekt stopniowo się rozwija. Pomimo tego, że otwierając stronę Roll20 w rogu znajdziemy napis "beta", webowa platforma zyskała już kilkadziesiąt tysięcy graczy, którzy rozegrali za jej pomocą setki godzin sesji. Deweloperzy odpowiadają na potrzeby graczy i tak powstają nowe możliwości aplikacji.

W ciągu ostatnich tygodni pojawiła się między innymi możliwość używania kart (są tu jacyś fani SW lub Wolsunga?), dodatkowe opcje rysowania, czy ułatwione dopasowywanie siatki do map. Co kilka dni pojawiają się nowe opcje i poprawki. Ich listę znajdziecie na oficjalnym forum, natomiast poniżej dwa filmiki prezentujące co nowego czeka osoby zainteresowane projektem.

Ja tymczasem przygotowuje się do przesiadki z sesjami na Roll20. Ktoś z Was już tego próbował?

5 komentarzy:

 1. Jeszcze nie, ale całkiem możliwe, że się przesiądziemy z tradycyjnych posiadów na to ustrojstwo (z przyczyn logistycznych).

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc wygląda to na zabawkę dla dedekowców. Bardzo słabą zabawkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście po tych filmikach można odnieść takie wrażenie - skupiają się w większości na wykorzystaniu mapy i siatki taktycznej. W praktyce to tylko jedna z wielu możliwości. Więcej o nich przeczytasz w pierwszym wpisie o Roll20(http://bala-gan.blogspot.com/2012/05/roll20-swietny-program-do-grania-po.html?). Zrzuć też okiem na forum (http://community.roll20.net/discussion/390/take-some-screenshots-of-your-campaign-and-share) gdzie zamieszczane są screenshoty z kampanii. Niektóre rozwiązania wyglądają naprawdę ciekawie i spokojnie można wykorzystywać aplikację nawet do takich systemów jak FATE.

   Usuń
 3. @Rafał: "Wygląda" na to, że jednak nie przyjrzałeś się temu narzędziu i jego możliwościom. To naprawdę fajny produkt, w czasie prób trochę martwił mnie mały lag, ale więcej będę mógł napisać dopiero po pierwszej pełnej sesji.
  Narzędzie jest naprawdę fajne i daje sporo możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem fajny, chociaż niestety dość prymitywny, jego główna zaleta to wbudowany czat głosowy. Wolę Maptoola.
  No i podczas testu miałem lagi jak stąd do Uralu, jeśli nie gorzej.

  OdpowiedzUsuń